FACE-TO-FACE TUTORING

Topics:

.

Header - Face-To-Face Tutoring

 

Why are you the best choice?


There are other math tutors out there, but most do not have a Masters Degree in, specifically, the art of teaching upper level mathematics.  Communication and content knowledge are both important characteristics of what you should look for in a tutor…

Someone with just a degree in just mathematics, economics, engineering, etc. will understand upper level math, but will lack the essential training of HOW to teach and effectively communicate.  You must keep in mind that people with most math-based degrees will understand how to do a particular math problem but they are not trained on how to read students.  They explain to the student “this is how you do the problem” and try to teach the student of what makes sense to THEM.

I, on the other hand, am trained in how to read students and understand what already makes sense to THE STUDENT, and then work with that to make more difficult concepts seem familiar and easy [not foreign].

Click here to learn ALL about me!

.

Horror Stories


I have seen beyond awful tutors while sitting at coffee shops and in libraries… ones that do the entire problem for the student and then five minutes later [after the problem is complete], turn to the student and simply ask “do you understand?” or “does that make sense?” … and the student nods or meekly says “uh huh”… and then the tutor says “good” and moves on!  I almost went up to the tutor to tell him to AT LEAST slow down or to even ask the girl one question through the “lesson”.  Ugh.  It makes me cringe!

.

Meeting Spots


Public study spaces. This includes the library, Starbucks, Panera Bread, etc… basically anywhere where the student feels comfortable enough to get some work done and where parents feel comfortable leaving the child for an hour.

Parents can drop their child off, get some errands accomplished, and then come back in one hour to pick up the child.  It’s a great deal for everyone!

Parents: If you do not feel comfortable leaving your child, no worries – I completely understand.  I have had some parents sit at another table and do other work or have a coffee while I worked with their son/daughter… an hour flies by pretty fast!

View Tutoring in a larger map

.

What I look for in a good Tutoring Location


A coffee house or café that is relatively quiet, has good lighting [preferably natural light], has perhaps a separate study room that can be reserved, and has free parking.

If you know of any places around town that are like this, please let me know and I’ll add it to the map as a possible tutoring location!.

.

Rates [per hour]


Elementary School Math – $40

Middle School Levels of Math – $40-$45
Math 6, Math 7, Math 8, etc.

High School Math Courses – $45-$55
Algebra, Geometry, Trigonometry, Algebra 2, Pre-Calculus, etc.

SAT or GED Prep (Math) – $55

College Math Courses – $60-$75
College Algebra, College Geometry, Linear Algebra, Calc1 – Calc4, etc.

Course names differ from state to state, so if you don’t see your math class listed, don’t worry – I tutor it, but it’s just called something else :o)

Rates are based on math LEVEL, not student’s grade.  For example, if you are in grade 8 but are taking an Algebra class, this is a HIGH SCHOOL LEVEL class, even though the student might be in middle school….

  
Discounts on Rates


Book Multiple Sessions at Once

If you’re serious about getting the proper assistance, then booking multiple sessions at once is the best route to take.  Why?

(1) From an educational standpoint, it’s the best approach to understanding the material.  Regular practice (at least once per week, with a few days rest in between to let your brain absorb new concepts) is the best way to learn.

(2) Looking at it from a money point-of-view, buying things in bulk is always the best way to save money.  The more you buy, the more you save per session (assuming that you take advantage of every session).

So, basically, instead of flying by the seat of your pants and scheduling new sessions week-by-week, buying in bulk will be less chaotic for scheduling as well as saving you money in the long run.

.

Example:

Prices in Bulk $60 to $45

.

Bring a Friend Deal!

If you have a few friends in your class that also need help, then you’re in luck! Bring a friend [or a few friends] and get a cheaper price!

Why: Instead of me tutoring the same thing 5 times, I can help 5 students at once! Also, being in a small group is sometimes more comfortable for students and easier to learn and help each other [with the proper supervision and facilitation of engaging questions].

You, and every friend you bring will get a discount!  The more friends you bring, the bigger the discount for everyone!

You plus…
1 friend  = 10% discount
2 friends = 12.5% discount
3 friends = 15% discount
4 friends =  17.5% discount

Figuring out this price is good math practice! But, don’t worry, I will let everyone know the price before the tutoring session begins :)

.

To Help the Tutoring Process


If it is OK, I like to have the teacher’s email so that I can personally find out about homework, unfinished classwork, projects, and upcoming assessments.  Me being in direct contact isn’t a necessity, but it would help a lot – it’s amazing what the teacher will tell you about what’s going on in class versus what a student will tell you..

  
I need more information!


For more information about me, what I do, rates, etc. please feel free to email me at summers.math@gmail.com.

.
Testimonials (click to read)

.

.

.